Szampon – dopasuje kosmetyk do rodzaju włosów

  • 23 października, 2022

Każdy z nas ma zupełnie inny typ włosów. Należy wziąć to pod uwagę podczas wybierania odpowiednich kosmetyków, przeznaczonych do ich codziennej pielęgnacji. Warto zastanowić się przede wszystkim nad ich składem oraz nad tym, jak konkretne substancje wpływają na pasma.

Włosy suche

Suche włosy są jednymi z najtrudniejszych w pielęgnacji. Do tego typu należą między innymi włosy siwe i kręcone. Wszystkie odznaczają się znacznie większą podatnością na łamanie niż inne typy włosów. Wynika to przede wszystkim z ich struktury, w której występuje wiele niedomkniętych, odstających łusek. Taka budowa powoduje wydostawanie się wody ze struktury włosa, jego osłabienie i dodatkowo zaczepianie się pasm o siebie nawzajem.

W związku z tym szampon do włosów dedykowany suchym kosmykom powinien przede wszystkim zawierać emolienty oraz substancje myjąco-nawilżające.

Włosy normalne

Normalne włosy są zazwyczaj tymi, które są najbardziej pożądane. Układają się ładnie i łatwo, nie wymagają też specjalnych zabiegów, które miałyby ten stan podtrzymać. Ich zaletą jest to, że właściwa pielęgnacja pozwala im przez długi czas zachować ten doskonały wygląd. Najbardziej potrzebują regularnego oczyszczania oraz nawilżania, dzięki czemu nie ulegają przesuszeniu ani przetłuszczeniu. Dobrze sprawdzają się w ich przypadku łagodne szampony, które nie powodują także podrażnień.

Włosy przetłuszczające się

Trzeci i często najbardziej nielubiany typ włosów to włosy przetłuszczające się, które szybko ulegają przybrudzeniu, zmatowieniu i oklapnięciu. Często wyglądają nieświeżo już po krótkim czasie od umycia, co może być prawdziwą zmorą osób, które je posiadają. W związku z tym potrzebują kosmetyków o najwyższej jakości i lekkiej formule, które nie obciążają kosmyków i pomagają im długo zachować świeżość. Warto sięgnąć po szampony roślinne, które dodatkowo wzmacniają i normalizują stan włosów.