Czym dokładnie jest rekuperacja?

  • 17 października, 2022

Utrzymanie odpowiedniej temperatury oraz jakości powietrza w domu to dwie, niezwykle istotne kwestie, bez których trudno jest spędzać czas w miły, przyjemny i naprawdę efektywny sposób. Rekuperacja na szczęście umożliwia jedno i drugie. Jednak czym tak naprawdę jest? Dowiesz się tego z naszego krótkiego artykułu.

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiwaniem ciepła. Opiera się na ruchu powietrza wymuszonym przez specjalnie zaprojektowane do tego celu urządzenie – rekuperator. Pomaga on usuwanie nieświeżego i wilgotnego powietrza na zewnątrz, bez jednoczesnej utraty ciepła. Dodatkowo wpuszcza w kontrolowany sposób świeże powietrze z zewnątrz, co nie powoduje wychłodzenia całego domu ani zawilgocenia pomieszczeń, niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych.

Dwa strumienie powietrza

Jak wygląda praca rekuperatora? Został on specjalnie zaprojektowany w taki sposób, aby pozwalał na szybką wymianę ciepła, bez jednoczesnego mieszania strumieni powietrza. Oznacza to, że jeden strumień pochodzi z zewnątrz i jest powietrzem czystym, o temperaturze odpowiadającej temperaturze panującej na dworze (załóżmy, że jest chłodne, bo opisujemy cały proces zimą). Drugi strumień zasysany jest z wnętrza domu, gdzie znajduje się brudne, wilgotne, nieświeże powietrze.

Oba strumienie przepływają przez wymiennik ciepła oddzielnymi kanałami i nie mieszają się ze sobą. Jedyne, do czego dochodzi, to wymiana ciepła: powietrze z wnętrza domu oddaje je do wymiennika, podczas gdy powietrze z zewnątrz pobiera ciepło i wnosi ponownie do mieszkania lub domu.