Badanie techniczne pojazdu

Badanie techniczne pojazdu, zwane potocznie przeglądem technicznym, to obowiązkowa procedura, którą każdy właściciel samochodu musi przejść co najmniej raz w roku. Podczas badania technicznego specjalistyczny personel sprawdza, czy samochód spełnia odpowiednie normy bezpieczeństwa oraz czy jest w dobrym stanie technicznym. Wymagania wobec pojazdów są określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 6 września 2002 r.

Badanie techniczne pojazdu jest ważne ze względu na bezpieczeństwo. Dzięki niemu można zidentyfikować ewentualne usterki, które mogłyby być przyczyną wypadku. Warto pamiętać, że to właściciel jest odpowiedzialny za stan techniczny pojazdu. Dlatego też warto regularnie sprawdzać samemu swój samochód oraz korzystać z usług profesjonalnych mechaników.

Badanie techniczne pojazdu składa się z kilku etapów. Pierwszym jest weryfikacja dokumentacji. Sprawdzane są wtedy takie informacje jak data ważności przeglądu, aktualna polisa OC oraz aktualny dowód rejestracyjny. Następnie przechodzi się do kontroli stanu samochodu. Sprawdza się wtedy m.in.:

  • stan karoserii (szczególnie miejsca podatne na korozję)
  • stan opon (czy są w dobrym stanie, czy mają odpowiednią głębokość bieżnika)
  • stan oświetlenia (czy żarówki są sprawne, czy kierunkowskazy działają prawidłowo)
  • stan układu hamulcowego (czy hamulec działa prawidłowo, czy nie ma żadnych wycieków)
  • stan układu kierowniczego (czy kierownica działa prawidłowo, czy koła kierownicze są w dobrym stanie)
  • stan silnika (czy pracuje równomiernie, czy nie ma żadnych wycieków)

Stacje kontroli pojazdów, które prowadzą badania techniczne, są wyposażone w nowoczesny sprzęt. Warto jednak pamiętać, że to właściciel jest odpowiedzialny za stan techniczny pojazdu. Dlatego też warto regularnie sprawdzać samemu swój samochód oraz korzystać z usług profesjonalnych mechaników. http://skp.dyszkiewicz.pl/