Źródło: https://legalnabudowa.pl/
Docieplenie budynku: pozwolenie czy zgłoszenie?
Zanim przejdziemy do omówienia unormowań, w których expressis verbis mowa o dociepleniu budynku oraz kwestii zgłoszenia prac tego typu, warto przypomnieć, że zasadą Prawa budowlanego jest wymóg uzyskania pozwolenia na budowę w formie decyzji administracyjnej (art. 28 Prawa budowlanego). Trzeba zwrócić zatem uwagę, że przewidziana w art. 4 Prawa budowlanego zasada wolności budowlanej ma swoje ograniczenia. Są nimi przede wszystkim właśnie wymóg pozwolenia albo konieczność zgłoszenia robót. Konieczne jest także dysponowanie przez inwestora tytułem prawnym do nieruchomości (np. użytkowanie wieczyste).
Przepis ważny i obszerny
Wyjątki od zasady z art. 28 Prawa budowlanego wymienia ustawodawca przede wszystkim w rozbudowanym i mającym za sobą rozmaite nowelizacje art. 29. Prawa budowlanego. Znajdziemy tam listę prac budowlanych, dla których niezbędne jest tylko zgłoszenie oraz spis przedsięwzięć (zwykle najmniej skomplikowanych, nie oddziaływujących na sąsiednie posesje czy środowisko), dla których zbędne jest nawet zgłoszenie. To właśnie uważna lektura art. 29 w zw. z art. 28 da nam odpowiedź na postawione na początku akapitu pytanie.
Znaczenie ma wysokość
W myśl art. 29 ust. ust. 3 Prawa budowlanego uzyskanie pozwolenia na budowę jest zbędne, lecz konieczne jest dokonanie przez inwestora zgłoszenia zamierzonej przebudowy, która polega na dociepleniu budynków mających wysokość powyżej 12 m, lecz o wysokości nie przekraczającej 25 m.
Ani pozwolenie, ani zgłoszenie nie jest potrzebne, gdy zaplanowane roboty budowlane polegają na dociepleniu budynku, którego wysokość to najwyżej 12 metrów (art. 29 ust. 4 Prawa budowlanego). Chodzi tu np. o wiele jednopiętrowych albo parterowych domów jednorodzinnych.
Lektura przepisów wskazuje zatem, że niższe budynki można docieplić bez konieczności dokonywania zgłoszenia, wyższe z koniecznością dokonania zgłoszenia, a najwyższe po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na budowę.