Narzędzia stolarskie

Istnieje wiele różnych rodzajów narzędzi do obróbki drewna, z których każde ma swoje specyficzne przeznaczenie. Oto krótki przegląd niektórych z najpopularniejszych rodzajów narzędzi do obróbki drewna i ich zastosowań:

-Dłuta służą do rzeźbienia i kształtowania drewna. Występują w różnych rozmiarach i kształtach i mogą być używane do różnych zadań, takich jak tworzenie szczegółowych rzeźb, kształtowanie krawędzi i drążenie obszarów.

– Do cięcia drewna służą piły. Dostępnych jest wiele różnych rodzajów pił, z których każda przeznaczona jest do określonego rodzaju cięcia. Typowe piły to piły ręczne, piły tarczowe, wyrzynarki i piły taśmowe.

-Routery służą do tworzenia gładkich, zakrzywionych powierzchni lub do frezowania (usuwania) materiału z przedmiotu obrabianego.

-Szlifierki służą do wygładzania i wykańczania powierzchni drewnianych. Dostępnych jest wiele różnych rodzajów szlifierek, z których każda jest przeznaczona do określonego rodzaju zadania szlifierskiego. Typowe szlifierki to szlifierki orbitalne, szlifierki taśmowe i szlifierki ręczne.

– Wiertła służą do tworzenia otworów w drewnie. Dostępnych jest wiele różnych typów wierteł, z których każdy przeznaczony jest do określonego rodzaju zadania wiertniczego. Typowe wiertarki obejmują wiertarki ręczne, wiertarki elektryczne i wiertarki akumulatorowe.

-Zaciski służą do trzymania przedmiotów razem podczas obróbki. Dostępnych jest wiele różnych typów zacisków, z których każdy przeznaczony jest do określonego rodzaju zadania zaciskania. Typowe zaciski obejmują zaciski C, zaciski do rur i zaciski do prętów.

-Przyrządy pomiarowe i znakujące służą do mierzenia i znakowania drewna do cięcia lub innych celów. Typowe narzędzia stolarskie do mierzenia i znakowania obejmują linijki, taśmy miernicze, kwadraty i ołówki.